KOMŞU DUVAR SES YALITIMI

Temmuz 13, 2021 ile admin

Herhangi bir tadilata başlamadan önce, iki ev arasındaki ses yalıtımının sadece ortak duvar veya zemin yalıtımı ile yeterli gelmediğini anlamak önemlidir . Çünkü binalarda – yan duvarlar, tavanlar, duvarların altındaki tüm diğer parçalar – ses iletebilir.
Dolayısıyla, ortak duvar veya zeminin iyileştirilmesi, birleşik ses yalıtımını önemli ölçüde değiştirmeyebilir.
Tek başına hareket eden bir kiracı veya ev sahibi evinin duvarları iyileştirebilir, ancak komşu dairenin işbirliği genellikle çok faydalı olacaktır. Tadilatlar bazen küçük olsa da, ekstra inşaatlar büyük ve oldukça pahalı değişiklikler gerektirebilir.
Her yapı hiç durmadan ses çıkarır. Yapılabilecek tek şey, iletilen sesin seviyesini, artık sizi rahatsız etmeyeceği noktaya indirmektir yani sizin evinizde doğal olarak oluşan gürültü tarafından maskelenmesini sağlamaktır.
Evinizde duyduğunuz ses miktarı, komşunuzun yaptığı gürültü miktarına, binanın ses ileten özelliklerine ve kendi evinizde bulunan arka plan gürültüsüne bağlıdır. Her üç faktör de önemlidir. Örneğin:
• Sessiz bir komşu, iyi ses yalıtımı yaptığınızı düşünmenizi sağlayabilir; Gürültülü bir komşu sizin kötü ses izolasyonunuz olduğunu düşünmenizi sağlayabilir; • Çok sessiz bir evde yaşıyorsanız, ses yalıtımı çok iyi olsa da neredeyse her ses tarafından rahatsız edilebilirsiniz; • Kendi radyo veya TV’niz çok açıksa, komşunuzu duyamayabilirsiniz (ama o sizi duyacaktır!) • Son olarak, rahatsızlık derecesi kişisel bir tepkidir ve bazı insanlar diğerlerinden daha kolay rahatsız olurlar.

Komşu Duvar Ses Yalıtımı


Yan ses iletim yolları : Bir binada ses yalıtımı hakkında anlaşılması gereken en önemli şeylerden biri, iki ev arasındaki ses yalıtımının sadece ortak duvar veya zemin yalıtımı ile belirlenmemesidir. Yapının diğer tüm parçaları ses iletebilir.
Aşağıdaki şemada, D , ortak duvardan veya zeminden gelen doğrudan ses yollarını gösterir . F ise yan ses yollarını, yani binanın ortak duvar veya zemin dışındaki kısımları boyunca hareket etmesini gösterir. Bunlar sesin alabileceği yollardan sadece birkaçı. Hepsi, daireler arasındaki toplam ses yalıtımını belirlemek için bir araya gelir.

Yan ses aktarımının güçlü olduğu birleşik dairelerde, sadece ortak duvar veya zeminin iyileştirilmesi, birleşik ses yalıtımını önemli ölçüde değiştirmeyebilir.
Karmaşık durumlarda, evler arasındaki ses yalıtımını iyileştirmenin en iyi yolunu önermek için bir akustik danışmanından destek alınması gerekir.

Komşu Duvar Ses Yalıtımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duvarlar ve zeminler arasındaki kavşakların iyi tasarımı ve yüzer zeminlerin ve esnek olarak desteklenen duvar ve tavan yüzeylerinin kullanılmasıyla, alandaki ölçülen ses izolasyonu değerleri laboratuarda elde edilenlere yakın olduğundan, yan kısımlar azaltılabilir.
Ses dalgaları duvar yüzeyine çarptığında oluşturdukları titreşim ve rezonas etkisini azaltmak için esnek yalıtım ürünleri ile duvar kesitleri desteklenmelidir.
Örme öncesi duvarların dört tarafına yerleştirilen Izobozz keçeler bu etkisiyi +2+4 dB aralığında azaltmaktadır.
Alçılevha uygulamalarında ise U ve C profillere yapıştırıldığında alçılevhanın hem profillerden hemde zemin ve tavanla ses iletim yolu kesilmesi sağlanacaktır. Burda dikkat edilecek husus sadece izobozz bantlara profiller değil alcelevhada oturacaktır.
Herhangi bir dübel,vida kullanılmadan doğrudan yapıştırılan izobozz duvara ( tuğla, gazbeton, bims) ve levhalara ( alçılevha, sunta, mdf, osb, magnezyumboard ) yapıştırılabilmesi sayesinde, bu yüzeylerdeki titreşimde sönümlenmekte böylece yalıtım etkisi artmaktadır.

izobozz şantiye denemesi sonuçları

Yer : Beylikdüzü 8 bloklu residans projesinde ilk binası Mevcut uygulama ve şikayet : 13,5 cm bir ponzalı (bims )tuğla ile örülmüş ve her iki tarafı alçısıva yapılmış dairelerde tüm konuşma seslerinin rahat bir şekilde duyulması Yapılan uygulama : sırasıyla duvara 20 mm izobozz yapıştırıldı. Üstüne alçıpan yapıştırıldı. Uyguma Alanı toplam : 10 m² Duvar yüzeyinden kayıp sadece 4 cm ‘dir.

Bims Tuğla Laboratuvar ölçüm değeri : 40 dB


UYGULAMA ÖNCESİ UYGULAMA SONRASI


Yüzey
Her iki yüzeyi saten alçılı 13,5 cm Pomzalı (Bims) Duvar
20 mm izobozz üstüne alçıpan yapıştırma
Toplam Duvar Kalınlığı 15 cm 19 cm
Ses ölçüm değerleri
Ses Kaynağı Yan Daire Ses Kaynağı Yan Daire 86 dBA 52 dBA 86 dBA 44 dBA Kesit Yalıtım değeri 34 dBA 42 dBA
Hissedilen değerlendirme Tüm konuşma sesleri duyuluyor Konuşma sesi hiç duyulmuyor

komşu duvar ses yalıtımı