KOMŞU DUVAR SES YALITIMI

Temmuz 13, 2021 ile admin

Komşu duvar ses yalıtım sorunları

Herhangi bir tadilata başlamadan önce, iki ev arasındaki komşu duvar ses yalıtımının sadece ortak duvar veya zemin yalıtımı ile yeterli gelmediğini anlamak önemlidir . Çünkü binalarda – yan duvarlar, tavanlar, duvarların altındaki tüm diğer parçalar – ses iletebilir.
Dolayısıyla, ortak duvar veya zeminin iyileştirilmesi, birleşik ses yalıtımını önemli ölçüde değiştirmeyebilir.
Tek başına hareket eden bir kiracı veya ev sahibi evinin duvarları iyileştirebilir.Ancak komşu dairenin işbirliği genellikle çok faydalı olacaktır. Tadilatlar bazen küçük olsa da, ekstra inşaatlar büyük ve oldukça pahalı değişiklikler gerektirebilir.
Her yapı hiç durmadan ses çıkarır. Yapılabilecek tek şey, iletilen sesin seviyesini, artık sizi rahatsız etmeyeceği noktaya indirmektir. Sizin evinizde doğal olarak oluşan gürültü tarafından maskelenmesini sağlamaktır.
Evinizde duyduğunuz ses miktarı, komşunuzun yaptığı gürültü miktarına, binanın ses ileten özelliklerine ve kendi evinizde bulunan arka plan gürültüsüne bağlıdır. Her üç faktör de önemlidir.

Örnekler


• Sessiz bir komşu, iyi ses yalıtımı yaptığınızı düşünmenizi sağlayabilir; Gürültülü bir komşu sizin kötü ses izolasyonunuz olduğunu düşünmenizi sağlayabilir.

• Çok sessiz bir evde yaşıyorsanız, ses yalıtımı çok iyi olsa da neredeyse her ses tarafından rahatsız edilebilirsiniz.

• Kendi radyo veya TV’niz çok açıksa, komşunuzu duyamayabilirsiniz (ama o sizi duyacaktır!)

• Son olarak, rahatsızlık derecesi kişisel bir tepkidir ve bazı insanlar diğerlerinden daha kolay rahatsız olurlar.

KOMŞU DUVAR SES YALITIMI ve İLETİM YOLLARI


Yan ses iletim yolları : Bir binada ses yalıtımı hakkında anlaşılması gereken en önemli şeylerden biri, iki ev arasındaki ses yalıtımının sadece ortak duvar veya zemin yalıtımı ile belirlenmemesidir. Yapının diğer tüm parçaları ses iletebilir.
Aşağıdaki şemada, D , ortak duvardan veya zeminden gelen doğrudan ses yollarını gösterir . F ise yan ses yollarını, yani binanın ortak duvar veya zemin dışındaki kısımları boyunca hareket etmesini gösterir. Bunlar sesin alabileceği yollardan sadece birkaçı. Hepsi, daireler arasındaki toplam ses yalıtımını belirlemek için bir araya gelir.

Komşu duvar ses yalıtımı

yan ses aktarımının güçlü olduğu birleşik dairelerde, sadece ortak duvar veya zeminin iyileştirilmesi, birleşik ses yalıtımını önemli ölçüde değiştirmeyebilir.

Karmaşık durumlarda, evler arasındaki ses yalıtımını iyileştirmenin en iyi yolunu önermek için bir akustik danışmanından destek alınması gerekir

sesin iletim yolları